Drukuj

Dobroć to jedyny możliwy motor życia, DKK w Teresinie

Zapiski ze spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki w Teresinie - Spotkanie z okazji X Narodowego czytania - Gabriela Zapolska

   Podstawą do rozmowy była książka Gabrieli Zapolskiej - Rajski ptak. Podczas spotkania zastanawiałyśmy się wspólnie, co czyni dobro dobrem a zło złem. Jakie cechy cechy posiada dobro? Czy prawdą jest, jak twierdził Sokrates, że jeśli człowiek pozna dobro, nigdy nie wybierze zła? Uznałyśmy, że każdy chce swego dobra, nie zawsze zważając na to jak jego wybór, decyzja, obrany cel, wpływa na innych. Czy ich krzywdzi? Czy jest neutralny? A może też sprzyja drugim? Czy mamy obowiązek moralny podejmować tylko takie wybory, które sprzyjają innym?
   Dobroć wynika z dobra. Dobry człowiek to ten, który jest dobry dla siebie i innych jednocześnie. Dobry człowiek dla siebie i innych, kieruje się dobrocią w życiu. To czego chcemy, nazywany dobrem. Chcę upiec smaczne ciasto, chcę przeczytać książkę, chcę wychować wspaniałe dzieci, spotkać się z przyjaciółką, pojechać na urlop, chcę mieć dużo pieniędzy, chcę odpocząć.
  Dobro przyciąga nas jak siła, lecz nie zawsze potrafimy ocenić właściwie skutki naszego "chcenia"  dla innych, lub dobrać właściwe środki w celu ich osiągnięcia. Do podjęcia właściwej decyzji niezbędna jest roztropność - najważniejsza z cnót Platona, to ona włada umiarkowaniem, męstwem, sprawiedliwością.