Drukuj

Uwielbiam być filozofem!

Czym jest filozofia, na jakie pytania odpowiada, czy przydaje się w życiu, nad tym zastanawiały się w dniach 12 i 13 grudnia br. w Bibliotece Miejskiej dzieci z pelplińskich przedszkoli. Przedszkolaki zetknęły się po raz pierwszy z pojęciem filozofii, ale szybko okazało się, że filozofowanie nie jest im obce, uruchomiły pokłady kreatywności i powstało szereg pytań filozoficznych, które same zadawały i na które same odpowiadały. Np. Dlaczego tęcza jest kolorowa? Dlaczego ściana jest twarda? Dlaczego samochód jeździ? Dlaczego człowiek musi spać?


Filozof ciągle dziwi się światu, podważa fakty, próbuje dotrzeć do sedna, dzieci mają naturalną ciekawość świata, i pytania nadzwyczaj trafne, a i odpowiedzi zaskakujące - dlaczego jeden miś jest większy a drugi mniejszy? Amelia 6 lat – Bo są; nie ma bardziej filozoficznej odpowiedzi. Co robi filozof? Ciągle mówi i mówi. Filozofia pyta, stawia pytanie dlaczego, filozofia to eureka, to dziecięce przemyślenia. Wyobraźnia i kreacja zostały uruchomione do tego stopnia, że wychodząc z Biblioteki ciągle zadawały pytania.
Dzieci z Przedszkola nr 1, na zakończenie pogadanek rysowały symbol mądrości, ku mojej wielkiej radości na większości rysunków byli rodzice J, była też maszyna jako wytwór ludzkich osiągnięć, okulary, komputer, była sowa walcząca z potworami, a także, jak w przypadku Weroniki – naukowiec z menzurką.
Dzieci z Przedszkola nr 2, bawiły się w pociąg, który napędzany był słowami: Filozofia miłość mądrości.

Dokonaliśmy odkryć w stylu archimedesowym i krzyknęliśmy wspólnie EUREKA! Uwielbiam być filozofem! Na koniec stwierdziła Amelia.
Cudownie jest spędzać czas z takimi dziećmi.