Drukuj

Po co nam filozofia ?

IMAG0275

 
prof. Tadeusz Gadacz: Stajemy przed ogromnymi wyzwaniami cywilizacyjnymi. W tempie geometrycznym wręcz rozwijają się nauki medyczne i biomedyczne. Niedługo będziemy wybierać kolor oczu naszym dzieciom i cechy charakteru. Tylko pytanie: czy powinniśmy to robić? Same nauki przyrodnicze na to pytanie nie odpowiedzą. Może na nie odpowiedzieć humanistyka, filozofia. Tymczasem my zupełnie zrezygnowaliśmy z pytań Immanuela Kanta: co mogę wiedzieć? To jest wiedza, nauka. Co powinienem czynić ? Czyli moralność. Czego mogę się spodziewać? Czyli nadzieja, religia. I wreszcie pytanie: kim jest człowiek? Ono było stawiane jeszcze gdzieś do lat 50 ubiegłego stulecia, a obecnie w zasadzie już nie pytamy.
(...) Dlaczego ludzie wybierają model życia tak płytki z reklamy?
- Wielu ludzi jest dziś psychicznie rozchwianych, życiowo bezradnych, jeżeli chodzi o wartości. Kiedy obserwuję studentów, widzę pewną dysproporcję w przeciwieństwie do mnie są świetni w obsługiwaniu gadżetów elektronicznych, natomiast jeśli chodzi o kwestie refleksji, namysłu nad rzeczywistością, to są całkowicie bezradni. 

Fragment wywiadu Pytania o sens życia i tak nas dopadną - z filozofem Tadeuszem Gadaczem rozmawia Marek Górlikowski w: Wysokie obcasy 09/2013