Drukuj

Filozofia dla dzieci w chacie kociewskiej

 

 

W XIX-wiecznej chacie kociewskiej w Borzechowie mieści się filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Zblewie. Pracownia Filozoficzna Eureka w kwietniu została zaproszona do tego pełnego książek i historii miejsca, aby filozofować z dziećmi.

Czy warto zastanawiać się w filozoficzny sposób nad światem, czyli dokonać oglądu rzeczy z możliwie każdej strony, próbowały tego dociec dzieci z klasy IV Szkoły Podstawowej w Borzechowie.

Dzieci ochoczo przystąpiły do dyskusji, bez skrępowania, z otwartymi głowami zaczęły ustalać definicję filozofii: to dobre myślenie, coś związanego z filozofowaniem, coś związanego z wyobraźnią, ostatecznie ustalono: to miłość mądrości !

Większość dzieci po raz pierwszy spotkała się z pojęciem filozofii, a ponieważ nie od dziś wiadomo, że to dzieci są najlepszymi filozofami, więc poszło nam jak z płatka. Rozmowom nie było końca, twórcze podejście do tematu, nieograniczone myślenie: Dlaczego człowiek istnieje? Dlaczego ziemia jest okrągła? Dlaczego człowiek oddycha? Między innymi na takie sformułowane przez siebie pytania, starali się odpowiedzieć. Każdy chciał, aby jego pytanie było dyskutowane.

Na przykładzie jabłka odkrywaliśmy tajemnicę istnienia przedmiotu, jak istnieje jabłko, co jest najbardziej istotne w jabłku, co jest wspólnego dla wszystkich jabłek na świecie, i skąd w ogóle wiemy, że to jest jabłko. Pyszna dyskusja skończyła się pokrojeniem go i spożyciem. To filozoficzne jabłko było dla nas inspiracją również do tego, aby porozmawiać, o tym, czy przekrojone jabłko jest nadal tym samym jabłkiem, czy zjedzone jabłko jeszcze istnieje? A jeśli tak, lub nie, to w jaki sposób i dlaczego?

To najwspanialszy etap zajęć, kiedy oczy i uszy otwierają się, na twarzach dzieci pewnych tego, że to co mówią jest ważne i ciekawe, gości uśmiech.

Dzieci przekonały się, że warto zastanawiać się nad człowiekiem, nad światem, bo tak jak Archimedesowe odkrycie, dziś wydające się nam proste, ułatwiło ludziom życie, i doprowadziło do dalszego rozwoju ludzkości, może i nam uda się spojrzeć na przedmioty i zdarzenia w nowy niespotkany dotąd sposób.

Na koniec dzieci przeczytały wiersze Bogusława Michalca i świetnie się przy tym bawiły.

Serdecznie zapraszam wszystkich do filozofowania wraz dziećmi. To fantastyczny sposób na spędzanie czasu z dzieckiem, i jednocześnie co ważne inwestycja w jego przyszłość.

Szkoły filozofowania z dziećmi istnieją od lat na świecie i w ramach idei philosophy for children – P4C rozwijają umiejętności dyskutowania, logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Pracownia Filozoficzna Eureka, jako jedna z pierwszych w Polsce, propaguje ten rodzaj pracy z dziećmi.