Drukuj

Eureka w Gniewie

   Rzec by można, że filozofować można wszędzie, lecz gdy filozofowaniu sprzyja miejsce przepełnione historią, jest ciekawiej. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie mieści się w kamienicy, której okna wychodzą na piękny rynek tego starego miasteczka. Pracownia Filozoficzna Eureka została zaproszona, aby filozofować z dziećmi w trakcie majowego tygodnia bibliotecznego.

   Czy warto zastanawiać się w filozoficzny sposób nad światem, co to jest filozofia i czy przydaje się w życiu, dociekali czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Gniewie.

   Trzy grupy czwartoklasistów zaproszonych do świata Filipa i Zofii, rozmawiały o filozofii, wymieniali się poglądami, spierali się. Dwa teksty inspirowały ich do rozmowy, lekki wierszyk o mądrej gęsi Bogusława Michalca oraz piękny i trudny tekst o umiejętności życia prof. Tadeusza Gadacza.

   To bardzo smętne i smutne, że ludzie zastanawiają się nad życiem w obliczu śmierci, bo żałują wtedy rzeczy, które zrobili, lub których nie zrobili. A co w takim razie ważne jest w życiu? - Padło pytanie. Przyjemności, miłość, posiadanie wielu przyjaciół, zdrowie, samo życie. Filozofia może pomóc nam w życiu, ponieważ rozwija myślenie, można być kreatywnym. Filozofować każdy może nieśmiało szepnęła pewna czwartoklasistka, po czym dodała trochę lepiej lub trochę gorzej. I jest w tym prawda, bo jeżeli każdy z nas może myśleć, to rozmyślać o życiu również. Na myślenie nigdy nie jest za późno, dlatego warto rozpocząć od zaraz.

   Było bardzo twórczo, chciało się rozmawiać, dyskutować, stawiać tezy i je obalać a wszystko w atmosferze dobrej zabawy. Bo filozofowanie jest przyjemne, bo odkrywanie nowego jest fantastyczne i daje ogromną satysfakcję i radość.

Każda z grup miała własne odkrycia: filozofia bada co jest i jak jest, filozofia pozwala nam inaczej spojrzeć na świat, może inspirować do innych rzeczy, warto jest filozofować, bo ono zbliża, można nawiązywać relacje, wymieniać się myślami!