Drukuj

Majowe filozofowanie z dziećmi o dobru i potrzebie filozofii :-)

Majowe filozofowanie w Bibliotece Publicznej w Kokoszkowach z klasami drugimi Szkoły Podstawowej to dwa różne spotkania – dociekanie, co to jest filozofia oraz dociekania, co to jest dobro.

Każda z grup na innym etapie poznania filozofii. Każda otwarta na nowe, chętnie dyskutująca i wymieniająca się wiedzą.

W umiłowaniu mądrości rozmawialiśmy o świecie Filipa i Zofii, czyli filozofii, zaś kolega Filip służył nam jako model do ustalania różnicy między istnieć a żyć. Trudno uwierzyć, że to ich pierwszy kontakt z filozofią. Dzieci radziły sobie wspaniale podając przykłady na istnienie i życie, pojawiły się: kangur, wszechświat, książka, świat, bakteria, ja, pani Bożena, wieloryb. Tłumaczyły: co to jest istota, co znaczy być istotnym i co jest istotne dla bycia człowiekiem. Jak można poznawać świat: poprzez dotyk, bo widzimy, przez smak, przez węch.... No właśnie, można smakować świat ...

Starliśmy się stawiać pytania dlaczego, pytania otwarte, które pozwalają dotrzeć nam do sedna sprawy, wytłumaczyć, przekazać wiedzę.

Druga grupa poszła dalej w swych rozważaniach, bo też było to ich drugie spotkanie z filozofią. Na warsztat wzięliśmy dobro. Dobro to wszystko to, co istnieje i tylko dlatego, że istnieje. Dobroć, bycie dobrym to inne pojęcia, określające zachowanie, nasz stosunek do rzeczy lub zjawiska. Jak powiedział jeden z chłopców to nasz wybór, czy zrobimy coś dobrze czy źle. Poruszaliśmy też temat arystotelesowego złotego środka, który rozumiany był jako złote serce, coś cennego.

Choć na początku dzieci zapewniały, że laboratoria filozoficzne, czyli głowy mają trochę zakurzone, nieużywane, okazało się inaczej. Dyskusja była przednia. Na koniec każdy z nas własnym ciałem przedstawił jakieś dobro istniejące i tak powstały – przyjaźń, miłość, zaręczyny, człowiek, ptak, przytulanie, woda, uśmiech, spontaniczne rzucenie się sobie w objęcia …

Na pytanie czy filozofia może się nam potrzebna w życiu, dzieci odpowiadały, żeby być mądrzejszym, żeby więcej wiedzieć, żeby można było dzielić się wiedzą!

Otwarte głowy i uśmiechnięte twarze opuściły bibliotekę, wcześniej krzyknąwszy radosne eureka!