Drukuj

P4C

kokoszkowy sierpień

   Czy myślałaś/myślałeś kiedyś, że filozofia jest pełną życia i treści nauką, którą wykorzystuje się od lat na świecie, aby wzmacniać potencjał intelektualny dzieci? Czy wiesz, że dzieci uwielbiają filozofowanie? Czy wiesz, że nie uczymy doktryn filozoficznych a rozwijamy krytyczne myślenie? 

   Niezależnie od odpowiedzi, przeczytaj proszę tę krótką notatkę z sierpniowego spotkania przedszkolaków z filozofią w Bibliotece Publicznej w Kokoszkowach.

   W naszej pracy z dziećmi przyświeca nam idea zainicjowana przez amerykańskiego profesora Matthew Lipmana - P4C - philosophy for children :-)

   Co jest filozofia? Nauka. Czym myślimy? Mózgiem! A gdzie on się znajduje? W oczach, w kolanie, w szyi -tak, z boku, w głowie! Tak odpowiadały przedszkolaki.

   Podczas spotkania odkrywaliśmy czym jest filozofia oraz nauczyliśmy się ułożonej przez dzieci definicji filozofii, pomagając sobie poprzez położenie ręki na sercu i głowie, bo filozofia to miłość mądrości.

   A ponieważ wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że chcą być mądrzy, ruszaliśmy głowami, ruszaliśmy rękami i nogami, aby pobudzić nasze mózgi do rozwoju. Było ciekawie, twórczo, trochę niecierpliwie i dlatego pewien z uczestników na odpowiedź, że zrobimy to później, przytomnie odpowiedział – no to robimy, bo już jest później!

Każdego dnia możemy uczyć się od naszych dzieci na przykład, aby precyzować odpowiedzi kierowane do nich...

Na koniec ruszył pociąg filozoficzny z biblioteki na podwórko szkolne i z powrotem. Pogadanki filozoficzne zakończyły się wręczeniem orderów filozoficznych. Mamy nadzieję, że nie zakończyło się ich odkrywanie świata...

Jeśli przekonało Cię, że filozofowanie z dzieckiem to wspaniały sposób na wsparcie rozwoju Twojego dziecka a jednocześnie miłe spędzenie czasu, zrób to.

A jeśli nie przekonało, wracaj na naszego bloga, zadawaj pytania, podważaj, poddawaj w wątpienie, jednym słowem filozofuj :-)!