Drukuj

Jak istnieje NIC?

 Przedstawiamy poniżej kilka refleksji uczestników naszych pogadanek na tematy: NIC oraz COŚ.

 Jak istnieje NIC? Choć rozumiemy znaczenie słowa, to bardzo trudno je wytłumaczyć.

   NIC to NIC, istnieje tylko słowo, a każde słowo coś znaczy. Kiedy NIC jest czymś? Wtedy kiedy jest słowem. NIC trudno wytłumaczyć mówiąc o wszystkim, łatwiej je zrozumieć, gdy myślimy o konkretnej rzeczy, a następnie jej braku.    

   NIC istnieje jako słowo, wtedy wypełnione jest zawartością, to podobnie jak homonimy: jedno słowo, wiele znaczeń, na przykład słowo rodzina, mogą być rodziny słów, rodzina ludzi, rodzina zwierząt. Jest też słowo gałka, na przykład gałka lodów, gałka oczna, gała to piłka do nogi; To takie ciekawe, że ludzi umówili się, że na takie właśnie znaczenia.

   Istnienie braku, czyli NIC, postanowiliśmy  sprawdzić na podstawie własnej ręki. Straliśmy sie uchwycić NIC lewej ręki, czyli jej brak w określonym miejscu.  W miejscu, w którym przed chwilą była ręka pozostało powietrze, jakieś cząsteczki kurzu, widoczne nawet gołym okiem. Zatem nie mogliśmy ponad wszelką wątpliwość stwierdzić, że nie ma tam niczego. NIC kojarzy się z próżnią, lecz co to jest próżnia?

   Dlaczego raczej istnieje coś, niż nic? pytanie Leibiniza.  Każdy z nas tłumaczy w jakiś sposób istnienie świata, dużą rolę odgrywa religia. Każdy jest przekonany, że to jego tłumaczenie jest prawdą, lecz prawda może być tylko jedna. Zatem pozostali mylą się. A może mylą się wszyscy? Jak to wykazać? Może kiedyś dowiemy się dlaczego istnieje świat? Ciekawe są sposoby docierania ludzi do swoich prawd. Wystarczy czasem drobna zmiana na pewnym etapie myślenia i błąd na końcu jest ogromny. Dlatego ilość tłumaczeń istnienia świata jest taka duża.

Rozmawiały dzieci z drugiej i czwartej klasy ... Jesteście pod wrażeniem? Bo ja niezmiennie tak. Tak rodzą się talenty, dajcie im rozkwitnąć.