Drukuj

Dlaczego ludzie rodzą się bez skrzydeł?

Dlaczego ludzie rodzą się bez skrzydeł? Z pewnością też zastanawiali się kiedyś nad tym bracia Wright...

W trzeci wrześniowy piątek dzieci z klasy pierwszej i drugiej kwidzyńskiej szóstki po raz pierwszy spotkały się z filozofią i filozoficznym spojrzeniem na świat i człowieka. Krótko mówiąc: odbyliśmy warsztaty filozoficzne.

Co to jest filozofia? To myślenie, to rozmawianie. Po co nam te umiejętności? Aby rozwijać się, uczyć, więcej umieć. Aby można było żyć!

Co to jest człowiek, co jest niezbędne do tego, aby być człowiekiem? Czy włosy są niezbędne? Na pewno potrzebna nam jest głowa, a w niej mózg, potrzebne jest serce, aby pompowało krew, potrzebna jest też krew. Lecz nie potrzebna jest nam ręka. Bez ręki człowiek jest ciągle człowiekiem, bez oka również, nawet bez dwóch oczu.

Aby być człowiekiem trzeba żyć! Bez życia to tylko ciało! Brawo dla pierwszoklasistów! Do zapamiętania zostało: filozofia – miłość mądrości, lubiana mądrość. Filip i Zofia = Filozofia.

Był jeszcze głuchy telefon z hasłem: myślenie jest przyjemne, które poprzez ciemne, zmieniło się w: kwiaty dla ciebie! Wyobraźnia górą!

Drugoklasiści mierzyli się z filozoficznymi pytaniami do dyskusji! Każdy z uczestników ułożył swoje. Dlaczego są kolory? Dlaczego kochamy? Dlaczego oddychamy? Dlaczego ja żyję? Dlaczego inni rodzą się niepełnosprawni? Dlaczego czas biegnie? Dlaczego ludzie rodzą się bez skrzydeł? Dlaczego …

Każdy z nas jest filozofem tylko dlatego, że myśli. Rozwijajmy tę zdolność, świadczącą o tym, że jesteśmy ludźmi.

Z dedykacją dla dzieci i organizatorów załączam najnowszy wiersz Pana Bogusława Michalca, Pośpieszny do filozofii.

Pamiętajcie u Was odbyła się jego premiera!