Drukuj

Jak rozmyślam, to o przyszłym siebie!

Bałałajka 24.09.2014
 
Co to jest filozofia? 
Filozofia to skupienie się, to na przykład rozmowa o tym, co jest rzeczywiste. A co jest rzeczywiste? To co jest prawdziwe. Na przykład ja jestem rzeczywisty teraz, ale też będę prawdziwy kiedyś, który teraz jest w kosmosie. W kosmosie? Na tak, teraz jestem tu, ale kiedyś w przyszłości też będę, tylko w innym miejscu, a ten przyszły ja teraz jest w kosmosie. Masz na myśli, że Ty jako osoba dorosła już istniejesz w innym miejscu? No właśnie tak! Jak rozmyślam to o przyszłym siebie! Czy to przyszły naukowiec z CERN ze mną dyskutował ?
Jeśli filozofia to nauka o myśleniu, to o czym? O snach, o wszystkim. Za myślenie odpowiada mózg, mózg można rozwijać poprzez ruch. Jak będziemy ruszać się i rozwijać to będziemy mądrzy. 
A co trzeba zrobić aby podróżować? Spakować się, wziąć jedzenie i picie. A czy koza mogłaby podróżować, koza nie może podróżować bo musi mieszkać na wsi i mogłaby uciec.
Staraliśmy ułożyć się kilka filozoficznych pytań zaczynających się od dlaczego? Dlaczego świeci słońce? żeby było gorąco, żeby było jasno, żeby było życie, żeby nie było ciemno, bo jak jest ciemno to trzeba używać latarni. Na ulicy i na morzu.
 
Bardzo filozoficzne było to spotkanie. Do rozmowy do domu dzieci otrzymały pytanie: dlaczego koza nie może podróżować? 
 
Zielony Domek 24.09.2014
 
Zostałam powitana przez jedno z dzieci informacją, że będziemy rozmawiać o tym co to jest filozacja .... Do czego może przydać się nam myślenie? Czy myślimy zawsze, czy czasem nie? Dzieci próbowały odgadnąć poprzez dotyk, co kryje się w worku. Wszystkie starały się myśleć podczas tej czynności. Myślenie przyda nam się do tego, aby być mądrym, żeby rozwijać się.