Kalendarz wydarzeń

Poranek Filozoficzny w Polskim / Warszawa

Sobota 28 wrzesień 2019, 12:00 - 12:45
Odsłon : 115

Warsztat: 10.00-10.45 ( 6-8 lat), 11.00-11.45 ( 9-10 lat), 12.00-12.45 ( 11-15 lat)

Temat dociekań: Godny człowiek. Szczęśliwy człowiek?

Burmistrz stał przy otwartym oknie; miał na sobie koszulę z koronkowymi mankietami, szpilkę wpiętą do żabotu, był niezwykle starannie ogolony...

           W oparciu o opowiadanie Hansa Christiana Andersena Niegodna kobieta będziemy się zastanawiać nad tym, co oznacza słowo "godność". Zapytamy, czy godność to jakaś cecha ludzka czy odnosi się raczej do warunków, w jakich żyjemy i tego, w jaki sposób żyjemy. Czy dotyczy każdego człowieka? Czy ktoś może mi odebrać moją godność? Jeśli tak, to czy mogę coś zrobić, by ją odzyskać? Jeśli nie, to dlaczego? Będziemy także rozmawiać o tym, jaki jest związek godności z wstydem, dumą oraz poczuciem własnej wartości. Przedyskutujemy zależność godności od wolności. Zapytamy, czym jest czyn godny - czy to to samo, co czyn dobry? Czy zawsze, niezależnie od sytuacji, możemy postępować godnie? Czy postępowanie godne czyni człowieka szczęśliwym?

Info dla rodziców:

W trakcie zajęć spróbujemy, wspólnie z uczestnikami, wyjaśnić znaczenie pojęcia "godność". Zestawimy klasyczne, Arystotelesowskie rozumienie godności z ujęciem chrześcijańskim, propagowanym szczególnie przez Jana Pawła II. Zgodnie z pierwszym z nich, godność to pewna cnota, stanowiąca złoty środek pomiędzy pychą a służalczością. W świetle drugiego - jest to ogólna i niezbywalna cecha każdego człowieka.

 

Miejsce : Teatr Polski w Warszawie
Kontakt : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wróć

JEvents v3.1.11 Stable   Copyright © 2006-2013